I2C Multiplexer · 8-channel · 5.5V · TSSOP-24 · I2C Hub
| Номер детали | TCA9548A |
|---|---|
| Производитель | Texas Instruments |
| Type | I²C Switch / Multiplexer |
| Channels | 8 bidirectional I²C channels |
| Freq | Up to 400 kHz per channel |
| Корпус | TSSOP-24 |
| Напряжение питания | 1.65–5.5 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.65–5.5 V |
|---|---|
| SCL/SDA | Standard I²C bus |
| Active current | 2 mA |
| Address | A0/A1/A2 — 8 device addresses |
| I2C | Master I²C in, 8× channel out |
|---|---|
| RST | Reset pin |
| INT | Pass-through interrupt |
| Номер детали | TCA9548A |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The TCA9548A is a I2C Multiplexer · 8-channel · 5.5V · TSSOP-24 · I2C Hub from Texas Instruments, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of TCA9548A for rapid global fulfillment.