LiPo Battery Charger · 1A · USB · MSOP-10 · TI Single-Cell
| Номер детали | BQ24079 |
|---|---|
| Производитель | Texas Instruments |
| Type | Li-Ion/LiPo Battery Charger |
| Charge Current | Up to 1 A |
| Input Voltage | 4.35–6.5 V USB |
| Battery Voltage | 4.2 V (single cell) |
| Корпус | MSOP-10 |
| Рабочая температура | −40°C to +125°C |
| Protection | OVP / thermal / short |
| RoHS | Yes |
| Vin | 4.35–6.5 V |
|---|---|
| Ibat | 100 mA–1 A programmable |
| Charge voltage | 4.2 V |
| Termination | dV/dt or C/10 termination |
| ISET | Current set resistor |
|---|---|
| TS | Temperature sense |
| CHG | Charge status LED |
| PG | Power good |
| Номер детали | BQ24079 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The BQ24079 is a LiPo Battery Charger · 1A · USB · MSOP-10 · TI Single-Cell from Texas Instruments, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of BQ24079 for rapid global fulfillment.