2A Sync Buck · 4.5–18V · 1.5MHz · SOT-23-6 · Tiny DCDC
| Номер детали | AP62200 |
|---|---|
| Производитель | Diodes Incorporated |
| Type | Synchronous Buck Converter |
| Input Voltage | 4.5–18 V |
| Output Voltage | 0.6–7 V adj |
| Output Current | 2 A |
| Switching Freq | 1.5 MHz |
| Корпус | SOT-23-6 (3×3mm) |
| Рабочая температура | −40°C to +125°C |
| Efficiency | ~90% typical |
| RoHS | Yes |
| Vin | 4.5–18 V |
|---|---|
| Vout | 0.6–7 V |
| Iout | 2 A |
| Fsw | 1.5 MHz |
| Quiescent | 40 µA |
| EN | High = on |
| EN pin | Enable logic |
|---|---|
| FB pin | Voltage set resistor divider |
| Bootstrap | 2× external caps |
| Номер детали | AP62200 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The AP62200 is a 2A Sync Buck · 4.5–18V · 1.5MHz · SOT-23-6 · Tiny DCDC from Diodes Inc, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of AP62200 for rapid global fulfillment.