Cortex-M4+M0+ 64MHz · BLE 5.2+Zigbee · LQFP-64 · Wireless MCU
| Номер детали | STM32WB55RGT6 |
|---|---|
| Ядро | Cortex-M4 64MHz + Cortex-M0+ 32MHz |
| Frequency | 64/32 MHz |
| Flash | 1 MB |
| SRAM | 256 KB |
| Корпус | LQFP-64 |
| Wireless | BLE 5.2 + Zigbee |
| Voltage | 1.71–3.6 V |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| BLE TX | 0 dBm |
| BLE RX | −96 dBm |
| Sleep | 0.6 µA |
| UART | 5× |
|---|---|
| SPI | 2× |
| I2C | 3× |
| BLE | 5.2 |
| Zigbee | 802.15.4 |
| USB | 1× |
| Номер детали | STM32WB55RGT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32WB55RGT6 is a Cortex-M4+M0+ 64MHz · BLE 5.2+Zigbee · LQFP-64 · Wireless MCU from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32WB55RGT6 for rapid global fulfillment.