ARM Cortex-M0+ 64MHz · 128KB Flash · LQFP-32 · G0 Budget
| Номер детали | STM32G071KBT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M0+ |
| Макс. частота | 64 MHz |
| Память Flash | 128 KB |
| SRAM | 36 KB |
| Корпус | LQFP-32 (7×7mm) |
| Напряжение питания | 1.7–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.7–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12-bit, 2× |
| Comparators | 3× |
| DAC | 2× |
| UART | 6× |
|---|---|
| SPI | 2× |
| I²C | 3× |
| USB | 1× PD |
| FDCAN | 1× |
| Номер детали | STM32G071KBT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32G071KBT6 is a ARM Cortex-M0+ 64MHz · 128KB Flash · LQFP-32 · G0 Budget from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32G071KBT6 for rapid global fulfillment.