ARM Cortex-M4 170MHz · 128KB Flash · UFQFPN-48 · G4 ESC MCU
| Номер детали | STM32G431CBU6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU/DSP |
| Макс. частота | 170 MHz |
| Память Flash | 128 KB |
| SRAM | 32 KB |
| Корпус | UFQFPN-48 (7×7mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 35 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12-bit / 16-bit, 3× ADC |
| DAC | 3× 12-bit with signal shaping |
| OpAmps | 3× built-in PGA |
| Comparators | 4× |
| UART | 3× |
|---|---|
| SPI | 3× |
| I²C | 3× |
| USB | 1× FS |
| FDCAN | 1× |
| CORDIC | Hardware trig accel |
| FMAC | Filter math accel |
| Номер детали | STM32G431CBU6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Export Control | EAR99 (No license required) |
The STM32G431CBU6 is a ARM Cortex-M4 170MHz · 128KB Flash · UFQFPN-48 · G4 ESC MCU from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32G431CBU6 for rapid global fulfillment.