Temp+Pressure+Humidity · SPI/I2C · LGA-8 · Environment Sensor
| Номер детали | BME280 |
|---|---|
| Type | Pressure + Temperature + Humidity |
| Pressure | 300–1100 hPa |
| Humidity | 0–100% RH |
| Корпус | LGA-8 (2.5×2.5mm) |
| Voltage | 1.71–3.6 V |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| Current | 3.6 µA at 1Hz |
| Humidity accuracy | ±3% RH |
| SPI | 4-wire |
|---|---|
| I2C | 400 kHz |
| SDO | Address bit |
| Номер детали | BME280 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The BME280 is a Temp+Pressure+Humidity · SPI/I2C · LGA-8 · Environment Sensor from Bosch Sensortec, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of BME280 for rapid global fulfillment.