ARM Cortex-M4 80MHz · 128KB Flash · UFQFPN-32 · Ultra-Low Power
| Номер детали | STM32L432KBU6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU |
| Макс. частота | 80 MHz |
| Память Flash | 128 KB |
| SRAM | 64 KB |
| Корпус | UFQFPN-32 (5×5mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Current (run) | 28 µA/MHz |
| Current (stop) | 0.4 µA |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| Stop2 | 0.4 µA |
| Run | 28 µA/MHz |
| ADC | 12-bit, 5× |
| DAC | 2× 12-bit |
| Comparator | 2× |
| UART | 3× |
|---|---|
| SPI | 2× |
| I²C | 3× |
| USB | 1× FS |
| CAN | 1× |
| Номер детали | STM32L432KBU6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32L432KBU6 is a ARM Cortex-M4 80MHz · 128KB Flash · UFQFPN-32 · Ultra-Low Power from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32L432KBU6 for rapid global fulfillment.