ARM Cortex-M4 84MHz · 256KB Flash · UFQFPN-48 · Mini F4 FC
| Номер детали | STM32F401CCU6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU |
| Макс. частота | 84 MHz |
| Память Flash | 256 KB |
| SRAM | 64 KB |
| Корпус | UFQFPN-48 (7×7mm) |
| Напряжение питания | 1.8–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 35 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.8–3.6 V |
|---|---|
| Power (run) | ~50 mA at 84 MHz |
| ADC | 12-bit, 1× ADC, 12 ch |
| DAC | None |
| Timers | 6× including advanced |
| UART | 3× |
|---|---|
| SPI | 3× |
| I²C | 3× |
| USB | 1× OTG FS |
| DMA | 2× DMA |
| Номер детали | STM32F401CCU6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32F401CCU6 is a ARM Cortex-M4 84MHz · 256KB Flash · UFQFPN-48 · Mini F4 FC from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F401CCU6 for rapid global fulfillment.