ARM Cortex-M33 250MHz · 2MB Flash · LQFP-64 · H5 Security
| Номер детали | STM32H563RIT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M33 with TrustZone |
| Макс. частота | 250 MHz |
| Память Flash | 2 MB |
| SRAM | 640 KB |
| Корпус | LQFP-64 (10×10mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Security | TrustZone + Secure Boot |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12-bit, 2× 14-ch |
| DAC | 2× 12-bit |
| HASH | SHA-256/SHA-1 |
| RNG | True RNG |
| UART | 6× |
|---|---|
| SPI | 6× |
| I²C | 4× |
| USB | 2× OTG |
| FDCAN | 2× |
| Номер детали | STM32H563RIT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32H563RIT6 is a ARM Cortex-M33 250MHz · 2MB Flash · LQFP-64 · H5 Security from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32H563RIT6 for rapid global fulfillment.