ARM Cortex-M4 170MHz · 512KB Flash · LQFP-64 · G4 Motor Control
| Номер детали | STM32G474RET6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU/DSP |
| Макс. частота | 170 MHz |
| Память Flash | 512 KB |
| SRAM | 128 KB |
| Корпус | LQFP-64 (10×10mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 51 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12/16-bit, 5× ADC, 42 ch |
| DAC | 4× 12-bit |
| OpAmps | 6× built-in |
| Comparators | 7× |
| HR Timer | HRTIM 184ps |
| UART | 5× |
|---|---|
| SPI | 4× |
| I²C | 4× |
| USB | 1× FS |
| FDCAN | 3× |
| UCPD | 2× USB-C PD |
| Номер детали | STM32G474RET6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Export Control | EAR99 (No license required) |
The STM32G474RET6 is a ARM Cortex-M4 170MHz · 512KB Flash · LQFP-64 · G4 Motor Control from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32G474RET6 for rapid global fulfillment.