ARM Cortex-M33 160MHz · 2MB Flash · LQFP-48 · U5 Ultra-Low
| Номер детали | STM32U575CIT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M33 with TrustZone |
| Макс. частота | 160 MHz |
| Память Flash | 2 MB |
| SRAM | 786 KB |
| Корпус | LQFP-48 (7×7mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Current (run) | 19 µA/MHz |
| Current (stop3) | 0.3 µA |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| Stop3 | 0.3 µA |
| Run | 19 µA/MHz |
| ADC | 16-bit, 2× ADC |
| DAC | 2× 12-bit |
| Security | TrustZone + ECDSA |
| UART | 5× |
|---|---|
| SPI | 3× |
| I²C | 4× |
| USB | 1× FS |
| FDCAN | 1× |
| Номер детали | STM32U575CIT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32U575CIT6 is a ARM Cortex-M33 160MHz · 2MB Flash · LQFP-48 · U5 Ultra-Low from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32U575CIT6 for rapid global fulfillment.