64MB NOR Flash · 1.8V · Quad SPI · SOIC-8 · Low-Voltage GD
| Номер детали | GD25B512ME |
|---|---|
| Производитель | GigaDevice |
| Type | Low-Voltage NOR Flash |
| Capacity | 512 Mb (64 MB) |
| Интерфейс | SPI / Dual / Quad |
| Clock Speed | 133 MHz |
| Корпус | SOIC-8 |
| Напряжение питания | 1.65–2.0 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VCC | 1.65–2.0 V |
|---|---|
| QSPI clock | 133 MHz |
| Sector | 4 KB |
| Block | 64 KB |
| Capacity sectors | 16384 |
| SPI | Standard/Quad |
|---|---|
| WP/HOLD | Hardware |
| Номер детали | GD25B512ME |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The GD25B512ME is a 64MB NOR Flash · 1.8V · Quad SPI · SOIC-8 · Low-Voltage GD from GigaDevice, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of GD25B512ME for rapid global fulfillment.