16MB NOR Flash · 1.8V · Quad SPI · SOIC-8 · Low Voltage
| Номер детали | GD25LQ128E |
|---|---|
| Производитель | GigaDevice |
| Type | Low-Voltage NOR Flash |
| Capacity | 128 Mb (16 MB) |
| Интерфейс | SPI / Dual / Quad SPI |
| Clock Speed | 133 MHz |
| Корпус | SOIC-8 |
| Напряжение питания | 1.65–1.95 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VCC | 1.65–1.95 V |
|---|---|
| QSPI clock | 133 MHz |
| Sector | 4 KB |
| Page | 256 bytes |
| Erase | 20ms sector |
| SPI | Standard/Dual/Quad |
|---|---|
| WP/HOLD | Hardware protect |
| Номер детали | GD25LQ128E |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The GD25LQ128E is a 16MB NOR Flash · 1.8V · Quad SPI · SOIC-8 · Low Voltage from GigaDevice, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of GD25LQ128E for rapid global fulfillment.