64MB NOR Flash · Quad SPI · 3.3V · SOIC-16 · Largest W25Q
| Номер детали | W25Q512JV |
|---|---|
| Производитель | Winbond Electronics |
| Type | Serial NOR Flash |
| Capacity | 512 Mb (64 MB) |
| Интерфейс | SPI / Dual / Quad SPI |
| Clock Speed | 133 MHz |
| Корпус | SOIC-16 |
| Напряжение питания | 2.7–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VCC | 2.7–3.6 V |
|---|---|
| QSPI clock | 133 MHz |
| 4-byte addr | Required for > 256Mb |
| Sector size | 4 KB |
| Total sectors | 16384 |
| SPI | Quad SPI |
|---|---|
| 4-byte addr | 32-bit addressing |
| WP/HOLD | Hardware pins |
| Номер детали | W25Q512JV |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The W25Q512JV is a 64MB NOR Flash · Quad SPI · 3.3V · SOIC-16 · Largest W25Q from Winbond, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of W25Q512JV for rapid global fulfillment.