ARM Cortex-M4 168MHz · 1MB Flash · LQFP-100 · Ethernet MCU
| Номер детали | STM32F407VGT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU |
| Макс. частота | 168 MHz |
| Память Flash | 1 MB |
| SRAM | 192 KB (64KB CCM) |
| Корпус | LQFP-100 (14×14mm) |
| Напряжение питания | 1.8–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 82 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.8–3.6 V |
|---|---|
| Power (run) | ~100 mA at 168 MHz |
| ADC | 12-bit, 3× ADC, 24 ch |
| DAC | 2× 12-bit |
| Timers | 14 total |
| UART | 6× |
|---|---|
| SPI | 3× |
| I²C | 3× |
| Ethernet | 1× 10/100 MAC |
| USB | 2× OTG |
| CAN | 2× |
| Camera | DCMI |
| Номер детали | STM32F407VGT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Export Control | EAR99 (No license required) |
The STM32F407VGT6 is a ARM Cortex-M4 168MHz · 1MB Flash · LQFP-100 · Ethernet MCU from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F407VGT6 for rapid global fulfillment.