ARM Cortex-M4 84MHz · 256KB Flash · LQFP-64 · F401
| Номер детали | STM32F401RCT6 |
|---|---|
| Ядро | ARM Cortex-M4 FPU |
| Frequency | 84 MHz |
| Flash | 256 KB |
| SRAM | 64 KB |
| Корпус | LQFP-64 |
| Voltage | 1.8–3.6 V |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.8–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12-bit 1× |
| Timers | 10 total |
| UART | 3× |
|---|---|
| SPI | 4× |
| I2C | 3× |
| USB | 1× OTG FS |
| Номер детали | STM32F401RCT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32F401RCT6 is a ARM Cortex-M4 84MHz · 256KB Flash · LQFP-64 · F401 from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F401RCT6 for rapid global fulfillment.