3-axis Accel + 3-axis Mag · I2C/SPI · LGA-12 · ST Combo IMU
| Номер детали | LSM303AGR |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Type | Accel + Magnetometer combo |
| Accel Range | ±2/4/8/16 g |
| Mag Range | ±50 gauss |
| Resolution | Accel 12-bit / Mag 16-bit |
| Корпус | LGA-12 (2×2mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| Accel current | 10 µA LP mode |
| Mag current | 100 µA |
| Mag range | ±50 gauss |
| I²C | I2C both sensors |
|---|---|
| SPI | SPI accelerometer only |
| INT1/INT2 | Dual interrupt |
| Номер детали | LSM303AGR |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The LSM303AGR is a 3-axis Accel + 3-axis Mag · I2C/SPI · LGA-12 · ST Combo IMU from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of LSM303AGR for rapid global fulfillment.