9-axis IMU · Accel+Gyro+Mag · I2C/SPI · QFN-24 · InvenSense 9DOF
| Номер детали | ICM-20948 |
|---|---|
| Производитель | TDK InvenSense |
| Type | 9-axis IMU |
| Gyro Range | ±250/500/1000/2000 dps |
| Accel Range | ±2/4/8/16 g |
| Compass | AK09916 3-axis magnetometer |
| Корпус | QFN-24 (3×3mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| Gyro noise | 0.015 dps/√Hz |
| Current | 2.5 mA |
| Mag range | ±4900 µT |
| SPI | 4-wire SPI |
|---|---|
| I²C | Fast mode |
| INT | Interrupt |
| FSYNC | Frame sync |
| Номер детали | ICM-20948 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Export Control | EAR99 (No license required) |
The ICM-20948 is a 9-axis IMU · Accel+Gyro+Mag · I2C/SPI · QFN-24 · InvenSense 9DOF from TDK InvenSense, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of ICM-20948 for rapid global fulfillment.