ARM Cortex-M3 108MHz · 256KB Flash · LQFP-100 · GD32 F1
| Номер детали | GD32F103VCT6 |
|---|---|
| Производитель | GigaDevice |
| Ядро | ARM Cortex-M3 |
| Макс. частота | 108 MHz |
| Память Flash | 256 KB |
| SRAM | 48 KB |
| Корпус | LQFP-100 (14×14mm) |
| Напряжение питания | 2.6–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 80 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 2.6–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12-bit, 3× |
| DAC | 2× |
| USB | 1× FS |
| CAN | 1× |
| SDIO | 1× |
| UART | 5× |
|---|---|
| SPI | 3× |
| I²C | 2× |
| USB | 1× |
| CAN | 1× |
| Номер детали | GD32F103VCT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The GD32F103VCT6 is a ARM Cortex-M3 108MHz · 256KB Flash · LQFP-100 · GD32 F1 from GigaDevice, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of GD32F103VCT6 for rapid global fulfillment.