ARM Cortex-M3 72MHz · 128KB Flash · LQFP-64 · Extended F103
| Номер детали | STM32F103RBT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M3 |
| Макс. частота | 72 MHz |
| Память Flash | 128 KB |
| SRAM | 20 KB |
| Корпус | LQFP-64 (10×10mm) |
| Напряжение питания | 2.0–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 51 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 2.0–3.6 V |
|---|---|
| I/O Voltage | 3.3 V (5V tolerant) |
| Power (run) | ~36 mA at 72 MHz |
| ADC | 12-bit, 2× ADC, 16 ch |
| DAC | None |
| Timers | 4× general, 1× advanced |
| UART | 3× |
|---|---|
| SPI | 2× |
| I²C | 2× |
| USB | 1× |
| CAN | 1× |
| DMA | 2× DMA |
| Номер детали | STM32F103RBT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Export Control | EAR99 (No license required) |
The STM32F103RBT6 is a ARM Cortex-M3 72MHz · 128KB Flash · LQFP-64 · Extended F103 from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F103RBT6 for rapid global fulfillment.