2GB LPDDR4 · 32-bit · BGA-200 · Mobile DRAM
| Номер детали | MT53E512M32D2 |
|---|---|
| Производитель | Micron |
| Type | LPDDR4 SDRAM |
| Capacity | 2 GB |
| Bus Width | 32-bit |
| Speed | LPDDR4-3200 (1600 MHz) |
| Корпус | BGA-200 |
| Напряжение питания | 1.1 V |
| Рабочая температура | −25°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD2 | 1.1 V |
|---|---|
| VDDQ | 0.6 V |
| Data Rate | 25.6 GB/s |
| Banks | 16 |
| Prefetch | 16n |
| LPDDR4 | CA bus interface |
|---|---|
| DQ | 32-bit |
| ZQ | Calibration |
| Номер детали | MT53E512M32D2 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The MT53E512M32D2 is a 2GB LPDDR4 · 32-bit · BGA-200 · Mobile DRAM from Micron, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of MT53E512M32D2 for rapid global fulfillment.