4GB DDR3L · 1866MHz · FBGA-78 · Companion Computer DRAM
| Номер детали | MT41K512M8RH |
|---|---|
| Производитель | Micron |
| Type | DDR3L SDRAM |
| Capacity | 512M × 8 = 4 GB |
| Bus Width | 8-bit (×8) |
| Speed | DDR3L-1866 (933 MHz) |
| Корпус | FBGA-78 (9×13.5mm) |
| Напряжение питания | 1.35 V (DDR3L) |
| Рабочая температура | 0°C to +85°C |
| tCAS Latency | 13-13-13 |
| RoHS | Yes |
| VDD/VDDQ | 1.35 V DDR3L |
|---|---|
| Data Rate | 14.9 GB/s peak |
| Refresh | Self-refresh, auto-refresh |
| DQ bus | 8 data bits |
| DDR3 | Parallel DDR3 bus |
|---|---|
| CMD/ADDR | Standard DDR3 command bus |
| ODT | On-die termination |
| DQS | Data strobe |
| Номер детали | MT41K512M8RH |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The MT41K512M8RH is a 4GB DDR3L · 1866MHz · FBGA-78 · Companion Computer DRAM from Micron, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of MT41K512M8RH for rapid global fulfillment.