4GB DDR3 · ×16 · FBGA-96 · High-Speed LPDDR3
| Номер детали | MT41J256M16HA |
|---|---|
| Производитель | Micron |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Capacity | 256M × 16 = 4 GB |
| Bus Width | 16-bit |
| Speed | DDR3-1600 (800 MHz) |
| Корпус | FBGA-96 |
| Напряжение питания | 1.5 V |
| Рабочая температура | 0°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD/VDDQ | 1.5 V |
|---|---|
| Data rate | 25.6 GB/s in ×16 |
| Banks | 8 banks |
| Row size | 1024 columns |
| DDR3 | Standard parallel interface |
|---|---|
| ×16 | 16-bit data bus |
| ODT | On-die termination |
| DQ/DQS | Differential strobe |
| Номер детали | MT41J256M16HA |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The MT41J256M16HA is a 4GB DDR3 · ×16 · FBGA-96 · High-Speed LPDDR3 from Micron, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of MT41J256M16HA for rapid global fulfillment.