8KB EEPROM · I2C · 5.5V · SOIC-8 · Mid-Range Config Store
| Номер детали | AT24C64B |
|---|---|
| Capacity | 64 Kbit (8 KB) |
| Интерфейс | I2C |
| Clock | 1 MHz |
| Корпус | SOIC-8 / DFN-8 |
| Voltage | 1.7–5.5 V |
| Write Endurance | 1M cycles |
| RoHS | Yes |
| VCC | 1.7–5.5 V |
|---|---|
| Clock | 400 kHz / 1 MHz |
| Write time | 5 ms |
| Page | 32 bytes |
| I2C | 2-wire |
|---|---|
| WP | Write protect |
| A0/A1/A2 | Address bits |
| Номер детали | AT24C64B |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The AT24C64B is a 8KB EEPROM · I2C · 5.5V · SOIC-8 · Mid-Range Config Store from Microchip, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of AT24C64B for rapid global fulfillment.