6A Synchronous Buck · 4.5–17V · 570kHz · HTSSOP-14
| Номер детали | TPS54620 |
|---|---|
| Type | Synchronous Buck Converter |
| Input Voltage | 4.5–17 V |
| Output Voltage | 0.7–7 V |
| Output Current | 6 A |
| Switching Freq | 570 kHz |
| Корпус | HTSSOP-14 |
| RoHS | Yes |
| Vin | 4.5–17 V |
|---|---|
| Vout | 0.7–7 V |
| Iout | 6 A |
| Fsw | 570 kHz |
| Quiescent | 116 uA |
| EN | Enable |
|---|---|
| PG | Power Good |
| SS | Soft-start |
| Номер детали | TPS54620 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The TPS54620 is a 6A Synchronous Buck · 4.5–17V · 570kHz · HTSSOP-14 from Texas Instruments, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of TPS54620 for rapid global fulfillment.