ARM Cortex-M7 280MHz · 2MB Flash · LQFP-64 · H7A Ultra Perf
| Номер детали | STM32H7A3RIT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M7 with FPU/DSP |
| Макс. частота | 280 MHz |
| Память Flash | 2 MB |
| SRAM | 1.35 MB |
| Корпус | LQFP-64 (10×10mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| SRAM | 1.35 MB |
| ADC | 2× 16-bit |
| DAC | 2× 12-bit |
| OctoSPI | 2× OctoSPI for external NOR/NAND |
| UART | 4× |
|---|---|
| SPI | 6× |
| I²C | 4× |
| FDCAN | 2× |
| OctoSPI | 2× |
| USB | 2× |
| Номер детали | STM32H7A3RIT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32H7A3RIT6 is a ARM Cortex-M7 280MHz · 2MB Flash · LQFP-64 · H7A Ultra Perf from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32H7A3RIT6 for rapid global fulfillment.