Dual-Core Cortex-M7+M4 480MHz · 1MB Flash · BGA-176 · H7 Dual
| Номер детали | STM32H745IGT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | Cortex-M7 480MHz + Cortex-M4 240MHz |
| Макс. частота | 480/240 MHz |
| Память Flash | 1 MB (2 banks) |
| SRAM | 1 MB |
| Корпус | BGA-176 (10×10mm) |
| Напряжение питания | 1.71–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.71–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 16-bit, 3× ADC |
| DAC | 2× 12-bit |
| TCM | 64KB ITCM + 128KB DTCM |
| UART | 4× |
|---|---|
| SPI | 6× |
| I²C | 4× |
| Ethernet | 1× |
| USB | 2× |
| FDCAN | 2× |
| SDMMC | 2× |
| Номер детали | STM32H745IGT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32H745IGT6 is a Dual-Core Cortex-M7+M4 480MHz · 1MB Flash · BGA-176 · H7 Dual from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32H745IGT6 for rapid global fulfillment.