ARM Cortex-M4 180MHz · 2MB Flash · BGA-176 · F4 LCD/DSI
| Номер детали | STM32F469IGT6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU |
| Макс. частота | 180 MHz |
| Память Flash | 2 MB |
| SRAM | 384 KB |
| Корпус | BGA-176 (10×10mm) |
| Напряжение питания | 1.8–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Display | DSI + LTDC |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.8–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 3× 12-bit |
| DSI | MIPI DSI |
| LCD | LTDC |
| UART | 8× |
|---|---|
| SPI | 6× |
| I²C | 3× |
| Camera | DCMI |
| DSI | MIPI DSI |
| CAN | 2× |
| Номер детали | STM32F469IGT6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32F469IGT6 is a ARM Cortex-M4 180MHz · 2MB Flash · BGA-176 · F4 LCD/DSI from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F469IGT6 for rapid global fulfillment.