ARM Cortex-M4 180MHz · 512KB Flash · LQFP-144 · F4+ High IO
| Номер детали | STM32F446ZET6 |
|---|---|
| Производитель | STMicroelectronics |
| Ядро | ARM Cortex-M4 with FPU |
| Макс. частота | 180 MHz |
| Память Flash | 512 KB |
| SRAM | 128 KB |
| Корпус | LQFP-144 (20×20mm) |
| Напряжение питания | 1.8–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| Выводы GPIO | 114 |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.8–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 12-bit, 3× |
| DAC | 2× |
| Timers | 17 total |
| UART | 6× |
|---|---|
| SPI | 4× |
| I²C | 4× |
| SAI | 2× Audio |
| USB | 2× OTG |
| CAN | 2× |
| Номер детали | STM32F446ZET6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Export Control | EAR99 (No license required) |
The STM32F446ZET6 is a ARM Cortex-M4 180MHz · 512KB Flash · LQFP-144 · F4+ High IO from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F446ZET6 for rapid global fulfillment.