ARM Cortex-M4 180MHz · 512KB Flash · WLCSP-81 · F446 BGA
| Номер детали | STM32F446MET6 |
|---|---|
| Ядро | ARM Cortex-M4 FPU |
| Frequency | 180 MHz |
| Flash | 512 KB |
| SRAM | 128 KB |
| Корпус | WLCSP-81 (4.3×4.4mm) |
| Voltage | 1.8–3.6 V |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.8–3.6 V |
|---|---|
| ADC | 3× 12-bit |
| SAI | 2× Serial Audio |
| UART | 6× |
|---|---|
| SPI | 4× |
| I2C | 4× |
| USB | 2× OTG |
| CAN | 2× |
| Номер детали | STM32F446MET6 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The STM32F446MET6 is a ARM Cortex-M4 180MHz · 512KB Flash · WLCSP-81 · F446 BGA from STMicroelectronics, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of STM32F446MET6 for rapid global fulfillment.