ST LSM6DSO 6-axis IMU with Machine Learning Core. 3D accel plus 3D gyro, +/-16g/+/-2000dps, LGA-14L 2.5x3mm.
| Производитель | STMicroelectronics |
|---|---|
| Type | 6-axis IMU Accel + Gyro |
| Акселерометр | +/-2/+/-4/+/-8/+/-16g 16-bit |
| Гироскоп | +/-125 to +/-2000 dps 16-bit |
| Напряжение питания | 1.71V - 3.6V |
| Корпус | LGA-14L 2.5x3.0mm |
| Интерфейс | SPI / I2C |
| Special Features | Machine Learning Core, FSM |
| Output Data Rate | Up to 6.7 kHz |
| Рабочая температура | -40C to +85C |
| Номер детали | LSM6DSO |
|---|---|
| Min Order Qty | 1 pc; T&R reel available |
| Срок поставки | In Stock |
| RoHS | Compliant |
| Halogen Free | Yes |
The LSM6DSO from STMicroelectronics is a imu sensors component used in UAV and drone systems. ST LSM6DSO 6-axis IMU with Machine Learning Core. 3D accel plus 3D gyro, +/-16g/+/-2000dps, LGA-14L 2.5x3mm. UAVCHIP stocks genuine LSM6DSO with competitive pricing for both sample and volume orders. Fast shipping worldwide via DHL/FedEx.