3-axis Gyroscope · 2000dps · I2C/SPI · QFN-16 · NXP Kinetis IMU
| Номер детали | FXAS21002C |
|---|---|
| Производитель | NXP Semiconductors |
| Type | 3-axis Gyroscope |
| Range | ±250 / ±500 / ±1000 / ±2000 dps |
| Resolution | 16-bit |
| ODR | 12.5–800 Hz |
| Корпус | QFN-16 (4×4mm) |
| Напряжение питания | 1.95–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 1.95–3.6 V |
|---|---|
| Current | 2.8 mA |
| Standby | 1.4 µA |
| Cross-axis | ±2% typical |
| Noise | 0.025 dps/√Hz |
| I²C | 100/400 kHz |
|---|---|
| SPI | 4-wire, up to 8 MHz |
| INT1/INT2 | Dual interrupt |
| Номер детали | FXAS21002C |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The FXAS21002C is a 3-axis Gyroscope · 2000dps · I2C/SPI · QFN-16 · NXP Kinetis IMU from NXP, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of FXAS21002C for rapid global fulfillment.