3-axis Accelerometer · ±16g · SPI/I2C · QFPN-14 · Classic MEMS
| Номер детали | ADXL345 |
|---|---|
| Производитель | Analog Devices |
| Type | 3-axis Accelerometer |
| Range | ±2 / ±4 / ±8 / ±16 g |
| Resolution | 13-bit (±16g), 4mg/LSB |
| Output Rate | Up to 3200 Hz |
| Корпус | LGA-14 (3×5mm) |
| Напряжение питания | 2.0–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 2.0–3.6 V |
|---|---|
| Current (measure) | 140 µA |
| Current (standby) | 0.1 µA |
| FIFO | 32-level FIFO |
| Noise | ~1 mg/√Hz |
| SPI | 4-wire SPI |
|---|---|
| I²C | Fast mode 400 kHz |
| INT1/INT2 | 2× programmable interrupt |
| Номер детали | ADXL345 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The ADXL345 is a 3-axis Accelerometer · ±16g · SPI/I2C · QFPN-14 · Classic MEMS from Analog Devices, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of ADXL345 for rapid global fulfillment.