2.4GHz RF Transceiver · FSK/GFSK · QFN-20 · FlySky AFHDS
| Номер детали | A7105 |
|---|---|
| Производитель | AMICCOM |
| Type | 2.4GHz RF Transceiver |
| Frequency | 2.400–2.483 GHz |
| Modulation | GFSK / FSK |
| Data Rate | Up to 500 kbps |
| Output Power | +10 dBm max |
| Корпус | QFN-20 (4×4mm) |
| Напряжение питания | 2.0–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VDD | 2.0–3.6 V |
|---|---|
| RX Current | 15 mA |
| TX Current | 20 mA |
| Sleep | 0.5 µA |
| Channels | 128 channel |
| SPI | 4-wire up to 10 MHz |
|---|---|
| GIO | 2× GPIO |
| FIFO | 64-byte TX/RX FIFO |
| Номер детали | A7105 |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The A7105 is a 2.4GHz RF Transceiver · FSK/GFSK · QFN-20 · FlySky AFHDS from AMICCOM, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of A7105 for rapid global fulfillment.