1MB NOR Flash · Dual-SPI · 8-SOIC · Entry W25Q
| Номер детали | W25Q80DV |
|---|---|
| Производитель | Winbond Electronics |
| Type | Serial NOR Flash |
| Capacity | 8 Mb (1 MB) |
| Интерфейс | SPI / Dual-SPI |
| Clock Speed | 104 MHz |
| Корпус | SOIC-8 (150mil) |
| Напряжение питания | 2.7–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VCC | 2.7–3.6 V |
|---|---|
| SPI clock | 104 MHz (Dual: 50 MHz) |
| Pages | 512 pages × 256 bytes |
| Program time | 0.5 ms/page |
| Erase | 25ms/sector |
| SPI | Standard / Dual-SPI |
|---|---|
| WP/HOLD | Hardware control |
| Номер детали | W25Q80DV |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The W25Q80DV is a 1MB NOR Flash · Dual-SPI · 8-SOIC · Entry W25Q from Winbond, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of W25Q80DV for rapid global fulfillment.