32MB NOR Flash · Dual/Quad SPI · 1.8/3.3V · SOIC-16 · Micron
| Номер детали | N25Q256A |
|---|---|
| Производитель | Micron |
| Type | Serial NOR Flash |
| Capacity | 256 Mb (32 MB) |
| Интерфейс | SPI / Dual / Quad SPI |
| Clock Speed | 108 MHz |
| Корпус | SOIC-16 |
| Напряжение питания | 1.7–2.0 V or 2.7–3.6 V |
| Рабочая температура | −40°C to +85°C |
| RoHS | Yes |
| VCC | 1.7–2.0 or 2.7–3.6 V |
|---|---|
| QSPI | 108 MHz |
| 32MB | 4-byte addressing |
| Sector | 4 KB |
| Capacity sectors | 8192 |
| SPI | Standard/Dual/Quad |
|---|---|
| OTP | 64-byte OTP area |
| Deep PD | Deep power down |
| Номер детали | N25Q256A |
|---|---|
| Orderable Qty | 1 pcs – 10,000+ pcs |
| Цена (1–9 шт.) | По запросу |
| Цена (10–99 шт.) | По запросу |
| Цена (100–499 шт.) | По запросу |
| Цена (500+ шт.) | Лучшая цена |
| Lead Time (stock) | 3–7 business days |
| Упаковка | Tray / Tape & Reel (T&R) |
| Экспортный контроль | EAR99 (No license required) |
The N25Q256A is a 32MB NOR Flash · Dual/Quad SPI · 1.8/3.3V · SOIC-16 · Micron from Micron, widely used in UAV and drone applications.
This component is a popular choice among drone engineers for its reliability, performance, and industry ecosystem support. UAVCHIP maintains stock of N25Q256A for rapid global fulfillment.